72da68a944e6a26a69dc3761a4e0afee.jpg

Replika rubínového náhrdelníka Sisi vystavená v našom muzeálnom apartmáne

Replika rubínového náhrdelníka Sisi vystavená v našom muzeálnom apartmáne - Sisi | Bardejovské kúpele

Unikátny kúsok slovenskej stredoškoláčky: Stratený náhrdelník cisárovnej Sissi stvorila za 2 mesiace!

Nájdete ho u nás v muzeálnom apartmáne Sisi.

 

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Hodruši-Hámroch sa môže pochváliť naozaj originálnym kúskom. Na svete existujú iba dve repliky náhrdelníka cisárovnej Sisi. Jedinú kópiu donedávna vystavovali vo viedenskom múzeu.

Druhú sa podarilo vyrobiť zlatníčke Edine Kováčovej, študentke zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Hodruši-Hámroch (okr. Žarnovica). Originálny náhrdelník, ktorý bol súčasťou rubínového setu, sa od roku 1918 považuje za stratený.

Šperk cisárovnej Sissi sa skladá z celej súpravy, ktorú okrem náhrdelníka tvorí čelenka a brošňa. Originál je však stratený už takmer sto rokov. „Bol prerobený a v takejto podobe ho dostala na 25. výročie sobáša od svokry,“ vysvetlila Edina (18). Zaujímavosťou však je, že cisárovná šperky veľmi neobľubovala, keďže veľa športovala a zavadzali jej. Pri hľadaní informácií o šperku zistila, že kópia sa nachádza vo Viedni. So zástupcom riaditeľa školy Dušanom Zliechovcom a spolužiakom Maťom preto vycestovali do Rakúska.

Podmienky v múzeu však boli prísne, a tak si študenti nemohli vystavený náhrdelník v sklenej vitríne odfotografovať, len si urobiť jeho skicu. Kreslili si v mierke jednotlivé segmenty, z ktorých je zložený. „Podľa týchto obrázkov vyrobili modely do špeciálnej modelovacej plastovej hmoty. Potom sa tie segmenty odliali do striebra. Následne sa opracovali a do nich sa osádzali zirkóny a rubíny z Ameriky, ktoré boli na mieru obrúsené,“ vysvetlil Zliechovec s tým, že dokonalá replika je nepredajná. „Je to duševné vlastníctvo našej školy,“ dodal.Prečítajte si viac o tejto zaujímavej škole: https://www.kupele-bj.sk/volny-cas/muzeum-sisi/replika-rubinoveho-nahrdelnika-sisi-vystavena-v-nasom-muzealnom-apartmane

Replika rubínového náhrdelníka Sisi vystavená v našom muzeálnom apartmáne
Replika rubínového náhrdelníka Sisi vystavená v našom muzeálnom apartmáne
Darčekový poukaz

Novinky

Nezmeškajte príležitosti na jedinečný oddych, radi Vám zašleme aktuálnu ponuku.

Recepcia
Alžbeta
054/4775001