category/ebaea7361805aa2eff88db73f7c203c4.jpg

Tipy na výlet

Možnosti kultúrneho vyžitia

VÝLETY SO SPRIEVODKYŇOU

Sprievodkyňa Mária Raabová organizuje výlety v sezóne každý deň,  v zimných mesiacoch cez víkendy, cena výletov 7€ - 30€, záleží podľa tipu výletu.
Výlety zverejňujeme každý týždeň v aktivitách, na nástenkách hotelov a pri vchode do Kúpeľnej kolonády.

Kontakt na sprievodkyňu: Mária Raabová- East Slovakia Travel, 0907 999 446

Výlety:
Prehliadka mesta Bardejov a baziliky Minor
Večerná prehliadka mesta Bardejov
Návšteva židovskej synagógy a suburbia, Bardejovská kalvária
Zborovský hrad a kaštiele Zborova
DUKLA, Svidník
Drevené kostolíky 
Košice, Dóm sv. Alžbety,
Dargovský priesmyk, Herliansky gejzír
Prešov, Prešovská kalvária, Solivar
Prehliadka Levoče a výstup na Mariánsku horu
Pieniny- Červený kláštor
Stará Ľubovňa, Strážky, Kežmarok
Nestville- čokoládovňa, výroba whisky a ochutnávka remeselného piva
Ľubovniansky hrad
Šarišský hrad
Spišský hrad
Soľnohrad
Opálové bane
Spišská kapitula, Žehra
Osturňa- pamiatková rezervácia, Tatry, Ždiar
Medzilaborce- múzeum A. Warhola, Svidník
Vinianske Jazero, Morské oko
Plavba po Domaši, okolie Domaše
Pútnické miesto Litmanová, Gaboltov
Kúpele Vyšné Ružbachy, Kúpele Nová Ľubovňa
Tokaj s ochutnávkou vín, Zámocké záhrady v Trebišove

VÝLETY SO SPRIEVODKYŇOU

Zborovský hrad

Zborovský hrad alebo Makovica je zrúcanina hradu blízko obce Zborov v okrese Bardejov. Najstaršie zmienky o hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia. V rokoch 1364 – 1470 bol majetkom Cudarovcov, po ich vymretí daroval kráľ Matej panstvo Rozgonyiovcom, ktorí tu sídlili do roku 1512. Po nich prešiel do vlastníctva Tárczayovcom, ktorým patril do roku 1548. Serédyovcom patril v rokoch 1548 – 1601. V roku 1601 hrad kúpili Rákociovci. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v roku 1684 ho zbúralo. Neskôr ho poškodili boje medzi Rusmi a Rakúšanmi počas 1. svetovej vojny.

Zborovský hrad bol postavený pravdepodobne v 3. a 4. decéniu 14. storočia na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska. Prvá písomná správa o ňom pochádza z r. 1347.

 

Pôvodný kráľovský gotický hrad tvorilo nádvorie zhruba trojuholníkového pôdorysu s obranným múrom, hranolovou vežou (donjon), palácom a kaplnkou. V 14. – 16. storočí ho postupne vlastnili šľachtické rodiny Cudarovcov, Rozgonyiovcov a Tarczayovcov. Pravdepodobne za panstva Cudarovcov bolo pristavané druhé nádvorie s najmenej dvoma polkruhovými baštami. K zásadnej prestavbe gotického jadra a modernizácii výzbroje došlo v druhej polovici 16. storočia, keď hrad patril Šeredyovcom. Tieto zásadné stavebné zmeny boli vyvolané ako akútnym tureckým nebezpečenstvom tak aj novými vyššími nárokmi na bytovú kultúru.

Okrem úprav na hornom hrade bolo prestavané a rozšírené druhé nádvorie a pribudlo tretie nádvorie s polygonálnou a polkruhovou baštou, obranným múrom s ochodzou a strieľňami a dômyselnou vstupnou bránou zabezpečenou padacím mostom.

Dolné (tretie) nádvorie bolo predelené múrmi, čo umožňovalo lepšiu kontrolu prístupu do stredného nádvoria a v jeho západnej časti boli k hradobnému múru pristavané hospodárske objekty. Renesančnými stavebnými úpravami podľa talianskych vzorov bol zdokonalený zastaraný a nevyhovujúci fortifikačný systém a vzniklo pohodlné zemepanské sídlo spĺňajúce najnáročnejšie dobové požiadavky bývania. Rákociovci, ktorí vlastnili hrad 17. storočí, sa venovali už len jeho údržbe.

V druhej polovici 17. storočia sa presťahovali do kaštieľa v Zborove. Za povstania Imricha Thökölyho, napriek silnému odporu obrancov vedených jeho manželkou Helenou Zrínskou, bol hrad 14. októbra 1684 cisárskymi vojskami generála Schultza dobytý. V r. 1666 slávil na hrade sobáš s Helenou Zrínskou jej prvý manžel František Rákoci I. O desať rokov neskôr tu aj zomrel. Hrad sa spomína ešte v inventári z roku 1704 v časoch povstania Františka Rákociho II. ako funkčný.

Hradná zrúcanina bola počas 1. svetovej vojny značne poškodená. Hradný kopec bol už v r. 1926 vyhlásený za chránenú oblasť a jeho ochrana bola rozšírená v r. 1950 vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Ochrana je zameraná najmä na mohutné niekoľko storočné jedince duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty na hrad.

 

Zaujímavou architektonickou pamiatkou Zborova je aj Rákocziova kaplnka z roku 1640 v Kostole sv. Margity.

V obci Zborov sa nachádza vojenský cintorín z 1. sv. vojny, pamätník z 1. sv. vojny venovaný 28. pražského pluku a vojenský cintorín z 2. sv. vojny, ktorý ako prvý na Slovensku zrekonštruovala nemecká organizácia na záchranu hrobov.

 

Zborovský hrad

Bardejov

Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, nachádza sa 5km od Bardejovských Kúpeľov. Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto, o čom svedčí aj opakované prvenstvo v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska.

Najvzácnejšou časťou mesta je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Nemenej významné a zaujímavé je aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa, židovské suburbium a zrekonštruovaný park s fontánou pri hradbách na ulici Dlhý rad.

Mapa: http://www.visitbardejov.sk/public/media/0076/trhacia-mapa-oocr-bardejov-a-kupele-20200923-nahlad.pdf
Bardejov

Bardejovské suburbium

Stará synagóga v Bardejove patrí medzi klenoty synagogálnej architektúry na Slovensku. Predstavuje unikátny typ deväťklenbovej synagógy. Jej výstavba bola ukončená pravdepodobne v roku 1836. Súbor stavieb sa nachádza v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Bardejov. Stará synagóga bola vyhlásená na národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedčistva UNESCO.
Bardejovské suburbium

Dukelské bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku

národné kultúrne pamiatky venované historickým udalostiam, ktoré sa odohrali počas 2. svetovej vojny v oblasti Duklianskeho priesmyku a pamiatke tu padlým vojakom. Pamätníky sa nachádzajú 40km od Bardejovských Kúpeľov.
Dukelské bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku

Prešov

tretie najväčšie mesto Slovenska sa nachádza 45km od Bardejovských Kúpeľov. Historické centrum mesta je národnou kultúrnou pamiatkou. Ponúka široké možnosti kultúrneho, športového vyžitia a nákupov.
Prešov

ZOO Park Stropkov

nachádza sa 46km od Bardejovských Kúpeľov, v súčasnosti je v ZOO 60 druhov rôznych zvierat a vivárium.
ZOO Park Stropkov

Kapušiansky hrad

nachádza sa v obci Kapušany, 35 km od Bardejovských Kúpeľov. Na zrúcaninu hradu sa dá dostať dvoma cestami: buď po zelenej značke zo železničnej stanice v obci, alebo pri informačnej tabuli o hrade zabočiť doľava a za družstvom doprava. Po lesnej ceste sa dostanete k hradu z druhej strany. Zelená trasa je mierne náročná, výstup trvá 40 min. Druhá možnosť je menej náročná, ale o niečo dlhšia.
Kapušiansky hrad

Šarišský hrad

zrúcanina hradu sa nachádza na kopci neďaleko obce Veľký Šariš, 48km od Bardejovských Kúpeľov. Na hrad vedie žltá značka od železničnej stanice. Celá cesta je asfaltová, výstup trvá asi 1 až 1 a pol hodiny.
Šarišský hrad

Pieniny a Červený Kláštor

Pieninský národný park PIENAP sa nachádzajú na severe Spiša v časti zvanej Zamagurie, 80km od Bardejovských Kúpeľov. Turisticky zaujímavou atrakciou je splavovanie na pltiach9 km dlhého Prielomu Dunajcav úseku z Červeného Kláštorado Lesnice. Naspäť do Červeného Kláštoraje možné ísť pešo a na bicykli po turistickom chodníku popri Dunajcialebo autobusom po ceste z Lesnicedo Červeného Kláštora.

V bezprostrednej blízkosti národného parku sa nachádza múzeum Červený kláštor.
Pieniny a Červený Kláštor
Darčekový poukaz

Novinky

Nezmeškajte príležitosti na jedinečný oddych, radi Vám zašleme aktuálnu ponuku.

REZERVÁCIE
054/477 44 70 (4500, 4450)